Żabi Mnich (2146m)- zachodnią ścianą, “PRO PAIN” – (VII+ UIAA), 3 – 4 godz.

Udostępnij na:

Żabi Mnich– zachodnią ścianą, “PRO PAIN”   –   VII+ , 3 – 4 godz.

I przejście:  Hodur Piotr, Tarnawski Paweł;  27.07.2003r. RP

Sprzęt: 10 ekspresów, 3-4 pętli, komplet kości.

Podejście z taboru przez mokrą wantę ok. 1,5h w zależności od wydolności. 🙂

topo Żabi Mnich-pro pain gotowy

 Wejście w drogę posiada dwa warianty:

A-  prowadzi rysą z trawiastej półeczki (IV) na trawiasty balkonik gdzie przecina Chrobaka i wychodzi położoną płytą na pierwsze stanowisko wspólne z Chrobakiem ( dwa stałe haki )

B – podchodząc żlebem w kierunku przełączki wchodzimy trawiasty zachodzik ( jeden hak ) następnie rodzajem poziomej zanikającej półeczki  dochodzimy do pierwszego stanowiska ( I-II ).

Ze stanowiska kierujemy się wprost pod dwa charakterystyczne okapiki (V+,VI+, po drodze jedna v-ka oraz spit) przez które w lewo na płytę ( jedna rynna oraz „kutasik” na pętelkę). Płytą wprost do góry (spit) na półeczkę ( VII)Teraz kierujemy się lekko w lewo ( dwa spity) aż do wyjścia na półkę pod pionową płytą ( VI, stanowisko nr 2 spit+v-ka). Ze stanowiska wprost do góry przez największe spiętrzenie płyty (VII-,VII+,5 spitów) do miejsca gdzie płyta lekko się kładzie wówczas już przez łatwiejsze płetwy i odciągi kierujemy się w prawo (V+,VI-, dwa spity) aż do wspólnego stanowiska z Wilczkowskim, już nad jego trudnościami (1 spit+ pętla na bloczku) Pik osiągamy po połączeniu z drogą Wilczkowskiego.

Prace nad drogą trwały 3 dni (25-27.07.03) a panujące wówczas warunki w tartrach zmuszały nas do patentowania i ubezpieczania drogi przeważnie w srtugach deszczu – mocząc i przewiewając Nas do bólu. Droga w trudnościach wyposażona jest w komplet przelotów, stanowiska  posiadają pętle do zjazdu a stanowisko nr 3 dodatkowo  HMS-a.

„Pro Pain” posiada swoją podstawową zaletę- można się na niej wspinać zaraz po deszczu ponieważ błyskawicznie wysycha( poza wariantami dojściowymi do 1 stanowiska)

 Specjalne podziękowania dla chłopaków z klubu- Mateusza, Marcina oraz Piotrka za przywiezienie i wytarganie wiertarki z pinklami do Moka. Paul

Zabi Mnich podklad do nd 2003+pro pain

żabi mnich-pro-pain4

Praca podczas czyszczenia i wytyczania drogi Pro Pain. Fot. Archiwum Paweł Tarnawski

 

 

Print Friendly, PDF & Email

2 Responses to Żabi Mnich (2146m)- zachodnią ścianą, “PRO PAIN” – (VII+ UIAA), 3 – 4 godz.

  1. Marek Olczyk says:

    Da autorów: Wg mnie kluczowy odcinek pierwszego wyciągu pokrywa się z „Fantazjami klasycznymi”, a co do wyceny VIII- nie wiem czy dojście do stopnia i wyjście na niego, czy start z niego w „tarciówkę” tak wysoko oceniliście? Autorom proponuję wycieczkę na płyty Blatiera na Igłach Chamonix, i przejście kilku dróg 6b,6c /stamtąd płynęła inspiracja Fantazji/. To że nie ma chwytów i wspinamy się na tarcie na nogach to chyba nie upoważnia do takiej wyceny. Chyba że przez bez mała 30lat „wyślizgało skałę od licznych przejść”

    • admin says:

      Cześć Marek,
      Obecnie po kilku latach droga i jej wycena ugruntowała się na poziomie VII+. Fantazje robiliśmy wcześniej i to po tej drodze wypatrzyliśmy możliwość dorzucenia drogi na prawo. Pierwotnie w kluczowej płycie miała iść ściśle kantem, ale z racji tego że był tam spit, weszliśmy w płytę na prawo od fantazji i na lewo od kantu – po ciągu małych krawątek. Wówczas daliśmy wycenę VII+/VIII- ale jak widać ugruntowała się na poziomie VII+. Dojście nie pokrywa się na pierwszym wyciągu, idzie o wiele bardziej na prawo polecam wspiąć się drogą ;-), jest równie estetyczna jak Fantazje.

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube