Durny Szczyt (Pyšný štít) 2625 m. – Lewy filar wschodniej ściany (V UIAA)

Udostępnij na:

Durny Szczyt (Pyšný štít) 2625 m. – Lewy filar wschodniej ściany (V UIAA) 6h.

Sprzęt: Lina 2 x 60m, haki, friendy, 2-3 śruby do traw, expresy z długimi pętlami.
Podejście: Samochód zostawiamy na parkingu u wylotu Doliny Kieżmarskiej, skąd w 1,5 – 2h dochodzimy do schroniska nad Zielonym Stawem. Dalej przez dolinę Dziką kierujemy się do Miedzianej Kotliny (podejście pod ścianę ok.1,5-2h). Zdecydowanie podejście zimą jest bardziej przyjemne od letniego wariantu, ponieważ szczeliny są pięknie podsypane. Minusem jest dobrze „nabita” łydka zanim zwiążemy się liną 🙂
Zejście: Ze szczytu kierujemy się w stronę Durnej igły, gdzie przez przełęcz Pawlikowskiego schodzimy na stronę doliny Dzikiej. Początkowo żlebem, następnie obchodząc spiętrzenie żlebu po lewej stronie, znowu żlebem. Na końcu czeka nas zjazd ok. 30m przez dwa mokre progi skalne(na tą chwilę już obity 🙂 ) a następnie poprzez płyty podejściowe schodzimy do miejsca skąd rozpoczęliśmy swoją wspinaczkę. (uwaga przy zejściu, dość powietrznie i miejscami rajbungowo)
Przy śnieżnej zimie schodzimy na sam dół po śniegu, podczas zejścia po ukończeniu tej drogi nie mieliśmy potrzeby zakładania zjazdu.
Opis drogi: Bardzo ładna, nietrudna droga z naprawdę dzikim zakątku tatr. Należy oczywiście uważać na warunki lawinowe, wszystko co się zsypuje ze ścian ląduje w Miedzianej Kotlinie a dół jest podcięty. Podejście mocno rozgrzewa, ale samo wspinanie to już mega widoki i wiśnia na torcie.
Durny-Szczyt_dolina-Kieżmarska lewy filar
Przybliżony przebieg drogi
Durny Stit - Lewy filar
Schemat spłodzony po przejściu.
durny szczyt-z dzikiej Drugi wyciąg w łatwym lodzie
durny szczyt-z dzikiej3 Mikstowa ścianka
durny szczyt-pik2 Na piku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube