Hruba Kopa (2 166m.) – Dolina Żarska

Udostępnij na:

Hruba Kopa (2 166m. słow. Hrubá kopa) – Dolina Żarska – 4-5h

Opis: Miejscem startu naszej wycieczki jest nieodpłatny parking u wylotu doliny Żarskiej. Drogą za szlakiem niebieskim kierujemy się do schroniska w dolinie (Żarska Chata/ ok 1:20h). Stąd kierujemy się w stronę Smutnej Przełęczy, po osiągnięciu Terasy (wyjście ponad linię lasu) kierujemy się lekko w lewo w kierunku kotła pod Hrubą Kopą. Stąd trawersujemy w lewo do szerokiego żlebu opadającego z Przełęczy nad Zawratami. Stąd długimi zakosami dostajemy się na samą przełęcz, skąd niezbyt stromym grzbietem na nartach osiągamy wierzchołek.
Opis drogi: Zjazd jest nietrudny ale piękny i urozmaicony. Piękne pola podszczytowe pozwalają na długie skręty, później dostajemy się w okolice Zawratów,a tam gdzie wola – tam droga. Generalnie linia zjazdu pokrywa się z linią podejścia a wycieczka należy do tych gdzie narty zakładamy przy samochodzie i zdejmujemy przy samochodzie. Zero zbędnego noszenia czy podchodzenia podczas zjazdu.

Dolina Żarska TOPO
Hruba Kopa (Kopiowanie) Przybliżony schemat podejścia.
Hruba Kopa (6) Pola podszczytowe
Hruba Kopa (2) Przełęcz nad Zawratami
Hruba Kopa (1) Na piku, widok na wschód w kierunku Rohaczy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube