Kamienista (Veľká Kamenistá 2 126m.) – Południowo zachodnim zboczem/Skitury

Udostępnij na:

Kamienista (Veľká Kamenistá 2 126m.) – Dolina Kamienista 6-7h

Opis: Wycieczkę zaczynamy na parkingu u wylotu doliny, skąd za znakami niebieskimi trawersujemy około 20 -30 minut do drogi idącej dnem doliny (wiata na polanie). Do tego miejsca w okresie wiosennym przy małej ilości śniegu, niestety poruszamy się z buta. Od wiaty, dzięki w miarę gęstemu drzewostanowi, śnieg zachowuje się zdecydowanie dłużej, dzięki czemu można zacząć foczyć. Dolina jest długa i przez 2/3 drogi dosyć monotonna. Dopiero pod koniec otwiera się ładna ale ograniczona panorama na Błyszcz i Bystrą oraz Kamienistą. Po około 3,5-4h docieramy na Pyszniańską Przełęcz, skąd czekam nas jeszcze 1h na szczyt Kamienistej.

Kamienista dolina mapa

Waypointy oraz wysokość podana wg. GPS Garmin

Opis drogi: Cały wypad, czyli podejście oraz zjazd to nietrudna wycieczka, w miarę bezpieczna jeżeli idziemy dnem doliny a nie trawersujemy stoków Hliny. Do przełęczy możemy dojść trzymając się wypukłych formacji, w jednym lub dwóch miejscach przekraczając wąskie końcówki żlebów. Stoki Kamienistej to jedno wielkie pole śnieżne, więc wariantów zjazdu jest do woli. Gorzej już przy zjeździe samą doliną. Nie ma zbyt wielu opcji, jest kilka powalonych drzew i strumieni wypłukujących śnieg. Generalnie dolina Kamienista to jedno z niewielu miejsc w Tatrach, gdzie możecie być przez cały dzień sami.

Dolina Kamienista (1)

Drogowskazy na parkingu w Podbańskim

Dolina Kamienista (2)

W poszukiwaniu śniegu na trawersie do doliny

Dolina Kamienista (3)

Powoli, powoli coś się zaczyna wyłaniać….

Dolina Kamienista (4)

Po blisko 3h dreptania w końcu jakieś widoki…

Dolina Kamienista (5)

Pyszniańska przełęcz wita mega wiatrem.

Dolina Kamienista (6)

Kamienista nie lepsza…

Dolina Kamienista (7)

Błyszcz i Bystra oraz po prawej na drugim planie Trzydniowiański Wierch.

Dolina Kamienista (8)

Grań Hliny.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube