Kazalnica Mięguszowiecka (2159 m.) – Filar Kazalnicy+Ostroga+Prostowanie (VI+/A1 UIAA)

Udostępnij na:

Kazalnica Mięguszowiecka 2 159 m. – Filar (VI+/A1 UIAA) 12h.

Sprzęt: Lina 2 x 60m, haki, friendy, zestaw kości, 12 expresów, sprzęt do hakówki jeżeli nie robisz 6.5 :-).
Podejście: Samochód zostawiamy na parkingu Na Palenicy Białczańskiej, skąd w 90 minut docieramy do Moka. Szybka kawka, 2 śniadanko i za szlakiem czerwonym kierujemy się nad Czarny Staw (obchodząc Morskie oko po lewej stronie). Stąd po prawej stronie stawu podchodzimy pod doskonale widoczną już ścianę (podejście od parkingu ok.2,5-3h z kawą).
Zejście: Ze szczytu za szlakiem Zielonym idącym z przełęczy Pod Chłopkiem w kierunku Czarnego Stawu i dalej drogą podejścia. (ok. 1,5-2h do Moka)
Opis drogi: No cóż, Kazalnica jest specyficzną ścianą wymagającą znacznie więcej niż pozostałe Polskie sektory. Mam tutaj na myśli umiejętne wspinanie w nie zawsze litej skale, wymagającą czasem asekuracje i syte wyceny. Opisywana droga czyli Filar z Ostrogą pociągnięta do Piku Kazalnicy daje naprawdę spory pasaż wspinaczkowy oraz najdłuższą chyba propozycję wspinaczkową na tej ścianie. Buty zakładany myjąc ręce w Czarnym Stawie a linę rozwiązujemy gratulując sobie przejścia na ścieżce turystycznej :-). Jeżeli wspinasz się w Tatrach jest to obowiązkowa pozycja w kapowniczku…
kazalnica (2) Przybliżony przebieg drogi
kazalnica-filar Drogę robiliśmy korzystając z przewodnika i schematu wg. Jana Żurawskiego. Pamiętaj jeżeli wybierasz sie na Zerwę musisz mieć poza schematem dokładne topo albo Grzesia Głazka albo wspomniany bardzo dobry przewodnik Jana Żurawskiego. Inaczej nieplanowane zapychy masz murowane…
kazalnica -filar Nasza ściana widoczna z Ostrogi, troche przeraża i jakby się przewraca na Nas…
kazalnica -filar1 Stanowisko pod małym okapem, u góry oczywiście jak łatwo się domyślić duży okap.
kazalnica -filar5 Hakóweczka w okapie
kazalnica-epitafium Filar widziany z boku. Zdjęcie zrobiłem podczas przejścia Wariantów Małolata. Za zdjęciu widoczni kumple robiący Epitafium.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube