Kozi Wierch / Pd Filar (2 291 m.) V UIAA

Udostępnij na:

Kozi Wierch / Pd Filar (2 291 m.) V UIAA 2,5-3h

Sprzęt: Lina 2 x 60m, 8 expresów, komplet kości (małe), friendy, młotek zbędny

Podejście: Są 2 popularne sposoby na dotarcie pod ścianę:

a. Z Palenicy Białczańskiej doliną Roztoki do schroniska w 5 Stawach, następnie szlakiem w  Kierunku Koziej Przełęczy. Czas dojścia 3-4h.

b. Z Hali Gąsienicowej – ze schroniska Murowaniec/ Betlejemki, analogicznie przez Kozią Przełęcz do dolinki Pustej. Podejście ze schroniska czas ok. 3-3,5h

Zejście: Najprościej zejść czarnym szlakiem ze szczytu w kierunku doliny 5 Stawów. Jeżeli chcemy dostać się z powrotem na Halę, kierujemy się za szlakiem czerwonym na Kozią przełęcz i dalej drogą podejścia w kierunku doliny.

Kozi Wierch _Pd FilarPrzebieg drogi na foto wg. naszego przejścia. Nie jestem pewny czy aby na pewno ostatni wyciąg pokonaliśmy zgodnie ze schematem. (My szliśmy na lewo od kantu, dochodząc do stanowiska z 3 haków)

KoziWierch-Pdfilar

Doskonały schemat w wykonaniu Rafała Kardasia wg. szkicu Wojtka Święcickiego

Opis drogi: Wielokrotnie przechodziłem obok tego filara podczas podejścia pod zamarłą i przyznam szczerze rzadko spoglądałem w jego stronę. Żyłem w przekonaniu że na Kozim z tej południowej strony to tylko na nartach :-). Jednakże niedawno jeden z zaprzyjaźnionych instruktorów wspomniał o nim w luźnej rozmowie i zaszczepił ciekawość.

Droga pokonuje najładniejszą chyba formację w tej części masywu i przyznam szczerze jest nad wyraz lita. My nastawialiśmy się trochę na walkę z ruchomymi blokami i zaskoczyliśmy się pozytywnie. W ścianie jest sporo haków oraz jeden spit stanowiskowy. Spokojnie możemy darować sobie młotek, bo nawet w razie zlewy będziemy mieli z czego zjechać. Reasumując, droga naprawdę godna polecenia a w połączeniu z wybraną drogą na Zamarłej, robi się już całkiem fajna wycieczka taternicka.

2016.06.19 Kozi Wierch _Pd Filar 001 (Kopiowanie)

Po lewej Zamarła po prawej filar

2016.06.19 Kozi Wierch _Pd Filar 016 (Kopiowanie)

Przewinięcie przez kant na drugim wyciągu.

2016.06.19 Kozi Wierch _Pd Filar 021 (Kopiowanie)

Rzut oka na kancik i dolinę oraz mur Hrubego

DCIM100GOPRO

Piątkowy zastart na 3 wyciągu

DCIM100GOPRO

Rzut oka na dół filara

2016.06.19 Kozi Wierch _Pd Filar 082 (Kopiowanie)

A tak prezentuje się filar po wyjściu z terenu wspinaczkowego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube