Łomnica Zachodnia Ściana (Puškašova cesta) + Grań Wideł (2 632m) V UIAA

Udostępnij na:

Połączenie przejścia jednej z dróg na Zachodniej Ściany Łomnicy z Granią Wideł oferuje piękne lite wspinanie o alpejskiej już długości. Poniżej znajdziecie opis z przejścia łańcuchówki Droga Puškaša + Grań Wideł w kierunku Kieżmarskiego Szczytu.

Podejście: Aby mieć zapas czasowy warto wyjechać ostatnią kolejką na dzień przed wspinaniem (lub podejść szlakiem/nartostradą do Skalnatego Plesa). Można też nocować w schronisku Zamkowskiego. Podejście pod ścianę via ferratką Horskiej Służby do Żlebu Teryho ( ok 1,5-2h od Skalnatego plesa).

Grań Wideł (6)

Zaletą drogi Puškaša są stałe stanowiska, co w sposób znaczny przyśpiesza jej przejście. Nam zajęło to niecałe 3h. Na szczycie Łomnicy czas na kawkę :-), po czym przechodząc barierki obniżamy się w kierunku grani, odcinka Miedzianego Muru. Za Szczycie Kieżmarskiego meldujemy się po 6-8h.

Zejście:  Do dyspozycji mamy dwie opcje.

A. Zejście do Huncowskiej Doliny w kierunku Rakuskiej Przełęczy, do połączenia z magistralą, po czym kierujemy się w prawo do Skalnatego Plesa. ( preferowana przy słabej widoczności)

B. Zejście bezpośrednio do Skalnatego Plesa – z przełęczy Huncowskiej.

Grań Wideł (1)Droga Puškaša – Drugi wyciąg

Grań Wideł (2)

Droga Puškaša – 4 wyciąg

Grań Wideł (3)

Droga Puškaša – Przedostatni wyciąg, po połączeniu ze Stanisławskim

Grań Wideł (4)

Grań Wideł w kierunku Kieżmarskiego Szczytu

Grań Wideł (5)

Grań Wideł w kierunku Łomnicy

Grań Wideł (7)

Miedziany Mur z bliska

W osobnym wpisie znajdziecie opis łańcuchówki w kierunku odwrotnym – Droga na Wschodnim Szczycie Wideł + Grań Wideł w kierunku do Łomnicy

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube