Mięguszowiecki Szczyt/ Czołówka Mięgusza (2 438 m.) – Grey Stone (VII UIAA)

Udostępnij na:

Mięguszowiecki Szczyt/ Czołówka Mięgusza (2 438 m.) – Grey Stone (VII UIAA) 3-4h.
Autorzy: Lucyna Pleśniar, Tomasz Kohler, Jacek Czyż przygotowanie

Sprzęt: Lina 2 x 50m, 10 expresów, kości, 2 pętle stanowiskowe.
Podejście: Podejście pod czołówkę wprost od dołu po piargach ub wygodniej, ścieżką nad Czarny Staw, nie osiągając jednak progu przy ostatnim zakosie wygodną ścieżką trawersując w prawo pod ścianę. ok.1h
Zejście: Najwygodniej zjazdami po zakończeniu drogi. Jeżeli decydujemy się zakończyć drogę filarem na szczycie Mięguszowieckim, schodzimy przez albo drogą po Głazach (kierunek Przełęczy Pod Chłopkiem) lub granią w kierunku zachodnim do Mięguszowieckiej Turniczki, skąd po stronie Słowackiej do Hińczowej Przełęczy. Stąd przez Galerie Cubryńskie w kierunku żlebu Mnichowego nad którym dostajemy się już trawersem do oczywistego terenu w okolicach Mnicha.

Opis drogi: Czołówka Mięgusza jest specyficzną ścianą, myślę bardziej urokliwą w zimie niż w lecie. Jej względnie nieduża wysokość i północna wystawa powoduje, że flora i fauna jest mocno rozwinięta a formacje wklęsłe długo utrzymują wilgoć. Droga Grey Stone rozwiązuje jednak bardziej lite pasaże skały, przez co oferuje naprawdę bardzo ładne, krawątkowe wspinanie. 3 wyciągi oferują wspinanie na poziomie VII doskonale ubezpieczone, z czego klucza jest 3 długość liny (techniczny zastart). Generalnie asekuracja na drodze jest bardzo dobra i sporadycznie wymaga dorzucenia swoich zabawek. Dla wspinających się po raz pierwszy na ścianie, kluczowym będzie odnalezienie specyficznej nyży/schronu, który zaznaczony jest na schemacie (okolice startu drogi). Można tam też zadekować zbędne rzeczy, ciesząc się wspinaczką w tatrzańskiej skale na lekko.

czołówka mięgusza Schemat drogi w dwóch wersjach, autorów oraz publikacja w wyd. Góry.

Moko
Czołówka Mięgusza  Grey Stone (Kopiowanie) Na 2 wyciągu, tuż przed bardzo ładnym flejkiem za 6+

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube