Sławkowski Szczyt (2 452m.) – Południowym zboczem/Skitury

Udostępnij na:

Sławkowski Szczyt (2 452m.) – Południowym zboczem/Skitury – Do Siennej Kotliny 5-6h

Opis: Wycieczkę rozpoczynamy ze Starego Smokowca (1 010m), co daje nam turę o ok. 1450m deniwelacji. Dla bardziej leniwych lub przy słabej pokrywie śnieżnej, można skorzystać z kolejki na Hrebienok. Nie jest to najtańsze rozwiązanie (10Euro) ale oszczędza ok 30-40min podejścia. Dla jednych kuszące bez względu na koszty dla innych niedopuszczalne 🙂

Z Hrebienoka podchodzimy zakosami, trzymając się starej nartostrady (po prawej widoczne konstrukcje orczyka) osiągając po niespełna godzinie galeryjkę widokową już na szlaku niebieskim (patrz mapa). Dalej trzymamy się już szlaku niebieskiego w miarę możliwości blisko grani (jeżeli nie przetarte) trawersując poszczególne wzniesienia. Po drodze mijamy jeszcze jeden charakterystyczny punkt (NOS) z którego widać już szczyt i naszą linię zjazdu. Na piku powinniśmy się zameldować po ok. 4h. Jeżeli zajęło nam to więcej, czas pomyśleć nad zmianą planu treningowego ;-).

 

Waypointy oraz wysokość podana wg. GPS Garmin

Opis zjazdu: Wycieczka należy do tych raczej łatwiejszych. Sam zjazd w zależności od wariantu ze szczytu nie powinien przekraczać stopnia 2, a zjazd żlebem max 1. Z samego szczytu w zależności od warunków możemy zjechać na kilka sposobów:

  1. W kierunku Nosa.
  2. Jednym ze żlebów spadających ze szczytu
  3. W kierunku Doliny Sławkowskiej i dalej do doliny Wielickiej

Kluczowy jest dojazd do magistrali, którą spokojnie dojedziemy trawersem do przerzedzonego lasu (okolice Koziej Skały) gdzie łączymy się ze szlakiem niebieskim, zjeżdżając do Smokowca. Druga opcja to odbicie w prawo (orograficznie) gdzie dojedziemy do nartostrady, której start jest w Nowym Smokowcu. Jest to o tyle ważne, że czasem przy sporej ilości zaparkowanych aut, zdarza się parkować w tej części miasteczka. Można zatem dojechać spokojnie do auta :-).

Przybliżona linia zjazdu

Podejście szlakiem letnim (kolor niebieski)

Widok na południowy żleb, 10 minut od szczytu.

Sławkowski Szczyt

Południowy żleb z bliska

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube