Stwolska Turnia / Wschodni Filar (2 463 m.) / (V UIAA)

Udostępnij na:

Stwolska Turnia / Wschodni Filar (2 463 m.) / (V UIAA)  4,5h

Data I przejścia: 7.08.1934r. / Autorzy: Jak Gnojek, Jan Sawicki

Sprzęt: lina 2x 60m, 8 ekspresów + mechaniki (komplet + mikro), pętle. Młotek pomocny ale nie niezbędny. Na drodze jest kilka haków, zaznaczone są na topo.

Podejście: Podchodzimy albo z Tatrzańkiej Polanki (wersja dłuższa) lub standardowo z Wyżnich Hag szlakiem (ok 3h). Warto rozważyć też opcję rowerową do Śląskiego Domu. Trochę może na około, ale za to w zejściu zdecydowanie wygodniej 🙂

Zejście: Ze szczytu idziemy w kierunku południowym na Stwolską Przełęcz Wyżnią, skąd żlebem bez trudności (trochę krucho) dochodzimy do Stwolskiej Ławki przecinąjącej zachodni ścianę masywu Kończystej. Ławką dogodnie dochodzimy do Stwolskiej Przełęczy, skąd w lewo Stwolską doliną dochodzimy do magistrali (turystyczne znaki czerwone).

Druga opcja to dokończenie grani w kierunku szczytu Kończystej i z niej łagodnym stokiem pod staw batyzowiecki.

Opis drogi:

Jest to jeden z ciekawszych filarów w masywie Kończystej o wystawie wschodniej. Droga oczywiście nie jest bardzo popularna a winna jest zapewne nieodległa, wygrzana południowa ściana Batyżowieckiego.  Nastawialiśmy się na delikatne wspinanie w kruszyznie, a okazało się że wspinanie było całkiem przyjemne a formacja prowadziła dość czytelnie.

Kluczowy na drodze jest drugi wyciąg (podwójne ryski) w których bardzo szybko się można rozgrzać :-). Później już jest przyjemnie i bez większego stresu. W kopule szczytowej są haki zapychowe, prowadzące do nyży z lustrem tektonicznym (zasłanym szutrem) opis WHP zdecydowanie mówi o ucieczce w lewo w najdogodniejszym miejscu. Trzeba być uważnym w kominie żeby niepotrzebnie się nie zapchać. (choć widać haki u góry)

My musieliśmy lekko się obniżać, żeby przewinąć się przez krawędż w lewo. Zakładamy ostatni w miarę wygodny stan przez płytkim zacięciem, skąd krótkim wyciągiem kończymy drogę na piku.

Na 4 wyciągu

Jest i protekcja 🙂

Filar w dół, to piękne szafy o dziwo lite

Turniczka w filarze

Bardzo ładne zacięcie  (o ile dobrze pamiętam na 6 wyciągu)

Kopuła szczytowa, kawałek wyżej uciekamy w kierunku siodełka i w prawo na szczyt. U góry sporo wiszącego gruzu i haki zapychowe.

Panorama z piku

Film z przejścia

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube