Tępa / PN Zach ściana (2 285 m.) – Żebro Puśkasa (III UIAA)

Udostępnij na:

Tępa / PN Zach ściana (2 285 m.) – Żebro Puśkasa (III UIAA) 3-4h

Autorzy: Arno Puśkas 12.03.1961r. (droga wg. WHP nr 1542 tom 11)

Sprzęt: Lina 2 x 60m, 6 expresów, komplet kości (małe), friendy (0,5-3) 2 pętle stanowiskowe, 2-3 śruby do traw lub buldogi
Podejście: Startujemy ze schroniska nad Popradzkim Stawem, skąd nieznakowaną ścieżką w kierunku Żelaznych Wrót (dolina Złomisk). Nie wychodząc na próg doliny w dogodnym miejscu przekraczamy strumień w kierunku dobrze widocznej ściany. (ok 1h)
Zejście: Zejście z Piku jest banalne, kierujemy się w stronę Przełęczy pod Osterwą, skąd szlakiem (magistralą) schodzimy do dobrze widocznego schroniska (ok.1h)

Tępa - Żebro Puśkasa TopoFotografia ściany – żródło Tatry.nfo.sk

Opis drogi: Wysokość ściany opadającej do doliny Złomisk to ok. 500m. Przyznam szczerze że liczyliśmy na trochę trudniejsze wspinanie. W przewodniku widnieje wycena III-IV, ale z racji tego że żebro jest obficie obrośnięte w dolnej części trawą, wspinanie należy raczej to tych przyjemnych i przewidywalnych. Drogę robiliśmy wg. opisu z Paryskiego , wspierając się fotką z http://www.tatry.nfo.sk/stena.php?kod=09361025:Tup%E1:2293 .

Nam całość przejścia zajęła 4,5h przy naprawdę spokojnym tempie, robieniu fotek i łapaniu słońca na stanowiskach :-). W sumie na sztywno asekurowaliśmy się na 4 wyciągach, resztę robiąc na lotnej. Niemniej jednak całość wypada na plus: piękne widoki, fajne dziabanie i brak tłumów w dolinie.Myślę że droga warta jest zrobienia, chociażby dla złapania tempa na początku sezonu…

2015.12.11 Tępa _Żebro Puskasa_foto 019 (Kopiowanie)Dojście do siodełka -3 długość liny

2015.12.11 Tępa _Żebro Puskasa_foto 023 (Kopiowanie)

Na 5 Stanowisku

2015.12.11 Tępa _Żebro Puskasa_foto 035 (Kopiowanie)

Widoki z żeberka zacne 🙂

2015.12.11 Tępa _Żebro Puskasa_foto 039 (Kopiowanie)

Przedostatnie stanowisko ze starym hakiem

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube