Wołowa Turnia (2 373 m.)- Hvezdova Cesta VI+ UIAA

Udostępnij na:

Wołowa Turnia – Hvezdova Cesta 6+ UIAA / 2,5h

Sprzęt: Droga wyposażona jest w stanowiska ze spitów +mailon. Na drodze jest trochę haków, jednak średniej jakości. Warto zabrać 8-10 camów od 0,1 do 3. Przy takiej ilości camów  kości zbędne. Lina 2 x 55m /60m

Podejście: Parking Popradzkie Pleso asfaltówka do schroniska, następnie za znakami czerwonymi w kierunku schroniska pod Rysami aż do Żabich Stawów, skąd najkrótszą już drogą pod ścianę. Szczegółowa mapa Doliny Mięguszowieckiej
Zejście: Można lanować drogą lub zejść po osiągnięciu szczytu przez Żabią Przełęcz Mięguszowiecką z powrotem do doliny Mięguszowieckiej.

Opis drogi: Droga poprowadzona jest pomiędzy Stanisławskim a drogą Estok /Janiga. Startujemy ze wspólnego bolta stanowiskowego dla tych trzech dróg. Na tatry.nfo widnieje jeszcze stary schemat, z podziałem drogi na aż 5 wyciągów. Aktualnie droga po wyposażeniu stanowisk w stałe punkty, jest do poprowadzenia na 3 wyciągi, z czego drugi kumuluje większość trudności.

Wyciąg pierwszy idzie wprost do góry płytkim zacięciem by u góry przetrawersować w lewo przez płytkę do dobrze widocznego stanowiska (ok 40-45m). Bardzo dobra asekuracja z camów.

Drugi wyciąg i walka w kluczowym miejscu drogi

Wyciąg drugi startuje 5-tkowo (dwa haki po drodze, zapewne stare stanowisko) i dochodzi do bulderowej płytki. W trudnościach jest listek simonda wbity do połowy :-), ale można go skontrować friendem 0,1. Kilka ruchów wyżej jest kolejny hak (niewidoczny z dołu). Następnie dostajemy się do zacięcia doskonale asekurowalnego z friendów. Po drodze mijamy stare stanowisko (dwa haki) i dochodzimy do łatwiejszego terenu, przed kolejnym spiętrzeniem.

Już w zacięciu, doskonale widoczna bulderowa płytka.

Wyciąg trzeci zaczyna się startem za 5 i wznosi się z lekkim odchyleniem w lewo przez spionowaną płytę do wyjściowego kominka (raczej nie za 5- ale łatwiej) którym wydostajemy się ze ściany na wygodną kazalniczkę.

Stąd możemy zjechać do postawy ściany trzema zjazdami, lub udać się na wierzchołek ok 150m w górę.

Na kazalnicy zwieńczającej drogę.

Piękna i lita droga do połączenia z pobliskim Estok /Janiga lub Puśkas w podobnych trudnościach, daje fajny dzień wspinaczkowy.

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube