Wysoka 2 447 m – Wschodnią ścianą, Drogą Dobruckich 1297 WHP (V UIAA)

Udostępnij na:

Wysoka 2 447 / 2450 m.n.p.m. – Z dolinki Rumanowej Wschodnią ściną wprost przez przełęcz pod Smoczym Szczytem (droga Dobruckich wg. WHP nr 1297) (V UIAA) 5-7h.

Sprzęt: Lina 2 x 50m, haki, friendy , 2 śruby do lodu, expresy z długimi pętlami.
Podejście: Ze schroniska nad Popradzkim stawem kierujemy się nad Zmarzły Staw cały czas za ścieżką w kierunku Żelaznych Wrót, po czym po ominięciu stawu po lewej stronie kierujemy się w lewo w kierunku dolinki Rumanowej. Od parkingu ok 3h, od schroniska ok. 2-2:30 w zależności od tempa.
Zejście: Ze szczytu schodzimy letnią ścieżką czyli najpierw na przełączkę pomiędzy wierzchołkami a następnie łatwym już żlebem w kierunku Siarkańskiej Przełęczy i Złomiskowej Zatoki, na końcu której łączymy się przy stawie z naszą drogą podejścia. Czas ok. 2:30h

Opis drogi: Wschodnia ściana w swoim największym spiętrzeniu ma ok. 450 metrów, więc jak na warunki tatrzańskie jest już atrakcyjną propozycją. Droga prowadzi typowo zimowymi, wklęsłymi formacjami. Spotkamy fajne podsypane zacięcia, przy dobrych warunkach jeden wyciąg czysto lodowy i trochę wspinania mikstowego. Bardzo fajna propozycja na rzadko odwiedzanej ścianie, polecana dla zespołów szukających przygody.

Wysoka wschodnia ściana (1)CCI20150119
Grafika przedstawiająca przebieg dróg na wschodniej ścianie wg. Witolda Henryka Paryskiego (żródło Tatry Wysokie cz.9)

Wysoka wschodnia ściana (2)
Bardzo fajne zaciątko na początku drogi…
Wysoka wschodnia ściana (3)

Wysoka wschodnia ściana (4)
Lodowy przesmyk między ścianami…
Wysoka wschodnia ściana (7)
Widok w kierunku Ganku.
Wysoka wschodnia ściana (8)
Na Piku Wysokiej a na dole pięknie oświetlona Galeria Gankowa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube