Zamarła Turnia / Pd-Wschodnia ściana (2 179 m.) – Prze Puklina (VIII UIAA)

Udostępnij na:

Zamarła Turnia / Pd-Wschodnia ściana (2 179 m.) – Prze Puklina (VIII UIAA) 3-4h.

Autorzy: Paweł Tarnawski, Michał Brożyna, Piotr Sztaba

Sprzęt: Lina 2 x 55m, 12 expresów, komplet kości, friendy (0,5-3) 2 pętle stanowiskowe + dynemka 60cm
Podejście: Idąc z Palenicy Białczańskiej kierujemy się doliną Roztoki do schroniska w dolinie 5 stawów, następnie za szlakiem żółtym który prowadzi na Kozią Przełęcz podchodzimy do dol. Pustej, skąd dość szybko pod ścianę. ok.3h z parkingu
Zejście: Najwygodniej zjazdami po zakończeniu drogi lub zjazdami w linii Jargiły. Druga opcja to 25m zjazdu na stronę doliny (stan na Piku) Gąsienicowej/dol. Koziej, gdzie połączymy się ze szlakiem czerwonym (Orla Perć) którym po drabince zejdziemy do Koziej Prełęczy i dalej pod ścianę. ok. 30min.

Zamarła Turnia - Prze Puklina

Opis drogi:

Pomysł na drogę biegnącą pomiędzy Pietchem a Jargiłą na Zamarłej Turni pojawił się ponad 12 lat temu. Razem z Piotrkiem Hodurem planowaliśmy przejście od dołu, zakładając  dotarcie w strefę przewieszoną a może nawet ponad nią hakowo. Po drodze napotkaliśmy tylko jednego starego haka z pętlą (tuż nad odbiciem Pietscha w lewo), który wyglądał bardziej na zapychowy niż z jakiejkolwiek próby.

Generalnie pierwsza część ściany rokowała na bardzo ładną wspinaczkę, za to góra im byliśmy bliżej tym bardziej straszyła. Po dotarciu do strefy przewieszonej, okazało się że ilość wiszącego badziewia pachnie kalectwem i wymaga po prostu odgruzowania i gruntownego wyczyszczenia.  Nam zależało na przygotowaniu drogi litej i w miarę możliwości bezpiecznej, dlatego plan został odłożony na dwa kolejne lata. W tym czasie zrzuciliśmy zalegające wanty i wampiry, oczyściliśmy ścianę z porostów oraz przygotowaliśmy wstępnie asekurację ( w czym kluczowy udział miał Marcin Dudek, za co należą mu się duże podziękowania)

Zamarła Turnia MarcinMarcin Dudek coś kręci 🙂 …

Kolejne lata to wykruszające się towarzystwo wspinaczkowe, zawirowania w życiu nizinnym… a projekt powoli pokrywał się kurzem …i nowymi porostami. O jego istnieniu co jakiś czas przypominał mi Sztabka, który motywował jak potrafił  :-). W końcu Piotrek razem z Mischą zaoferowali pomoc w domknięciu projektu (pomiędzy pracami nad „Pasją” na Młynarczyku), dzięki czemu powstał team docelowy i nowe światełko w tunelu.

Sztabka mieszkający ostatnio prawie na stałe w górach, dopieszczał w wolnej chwili szczotką każdy chwyt i klameczkę, zdając również na bieżąco relacje z warunków  w ścianie. W końcu planowany wyjazd przesuwany od początku maja aż do 22 lipca J pozwolił otworzyć projekt od dołu klasycznie – równo po 12 latach od pierwszego pomysłu.

Zamarła Turnia widok z Kozich Czub

Teraz kilka słów na temat samej drogi. Biegnie w przeważającej większości dziewiczym terenem (jeżeli nie w całości), oferując wspinanie w litym i pięknym granicie. Drugi VII-kowy wyciąg, to wspinanie po cudownym kancie płyty oraz w zanikającej rysie z niebanalnym wyjściem do stanowiska.

Zamarła Turnia Prze Puklina _ kant płytyPrzepiękny kant płyty

Trzeci, kluczowy wyciąg oferuje mohutne sięgnięcia, co może niższych łojantów kosztować pobolewaniem żyłki w pachwinie :-). Kluczowy jest flejk (przerysa) w którym mistrzowie klinowania odnajdą być może miejsce restowe ??? Nam się nie udało :-D.

Zamarła Turnia kluczowy wyciągMischa w strefie przewieszonej

Zamarła Turnia Prze Puklina _kluczowy wyciąg (2) fot. Jan Masny

Droga (Poza wyciągiem kluczowym w strefie przewieszonej) jest wyposażona w asekurację mieszaną. Czyli w miejscach gdzie było to możliwe są haki (lub możliwość asekuracji z kości/friendów),  tam  gdzie była lita płyta umieściliśmy kilka spitów dla wzmocnienia asekuracji  ( w sumie 8 na kluczowym wyciągu i 5 na płycie z zanikającą rysą + stanowiska)

Myślę że „Prze Puklina” będzie doskonałą propozycją dla wspinaczy szukających tatrzańskiej przygody z pazurem, ale bez obawy o swoje życie. Zapraszamy do wspinania.

Paul

Zamarła Turnia Zanikająca rysaZanikająca rysa i płyta wyjściowa

Zamarła Turnia Prze Puklina na pikuNa piku

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube