Wspinanie Tatry Polskie

Udostępnij na:

Patrząc przez pryzmat możliwości wspinaczkowych w dolinach położonych „za miedzą” po kilku sezonach okazuje się że Nasze podwórko nie oferuje zbyt wielu ładnych i co ważne litych ścian. Jednakże Tatry mają w sobie ten trudny do opisania element magii, dla którego jesteśmy w stanie czerpać satysfakcję pośród łopianów na zerwie lub kruszyźnie w masywie Granatów lub Koziego. Na poniższej mapie znajdziecie oznaczenie ścian oferujących ciekawe wspinanie.

Wspinanie w Polskich Tatrach Wysokich można podzielić na trzy najważniejsze ośrodki, potocznie określane jako:

I.    Hala ( Dolina Gąsienicowa + Dolina Pańszczyca)

Zdecydowanie każdy kto zaczyna swoją przygodę ze wspinaniem czy to letnim czy zimowych nie może pominąć propozycji pochodzących z tej doliny. Ściany są krótkie, podejścia i zejścia przeważnie proste i bezpieczne, dzięki czemu większość m.in. kursów odbywa się właśnie w  „spasztach” Granatów, Kościelców czy Świnicy.

Najciekawsze ściany doliny:

 1. Świnica (niższy wierzchołek)
 2. Kościelec ( zachodnia + wschodnia ściana)
 3. Zadni Kościelec
 4. Zawratowa Turnia
 5. Mały Kozi Wierch
 6. Kozi Wierch
 7. Granaty
 8. Wielka Buczynowa Turnia
 • Oczywiście, dla taternika o żyłce odkrywcy dróg zapomnianych , można pokusić się o unikalne drogi na Ptaku, Niebieskiej Turni etc. Jednakże wymaga to już wczytania się w dzieła mistrza WHP-a. i chęci.

HALA GĄSIENICOWA

II.    5-ka (Dolina Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinak Pusta, Buczynowa Dolinka)

Piątka można powiedzieć jest wspinaczkowych łącznikiem dosłownie i w przenośni, pomiędzy Mokiem a Halą. Samo podejście „smutną” doliną do schroniska kilka razy w sezonie może skutecznie zniechęcić do działalności w tym rejonie :-). Królową doliny oczywiście jest Zamarła Turnia oferująca wspinanie w pięknych i litych formacjach płytowych. Pozostałe ściany to już raczej propozycje dla adeptów zimowego cierpienia ( np. zapomniana dolinka Byczynowa). Zdecydowanie dolina Pięciu Stawów oferuje więcej atrakcji freeride – owcą niż wspinacza. Ale zawsze przecież można połączyć obydwie aktywności na wiosnę czyniąc nasz wyjazd idealnym.

Najciekawsze ściany doliny:

 1. Zamarła Turnia
 2. Kozi Wierch/Kozie Czuby
 3. Granaty

Zamar?a Turnia wspinanieWspinanie na płytach Zamarłej Turni

III.    Moko (Dolina Rybiego Potoku)

Moko, centrum wspinaczki zimowej i letniej, to tutaj mamy najważniejsze i najpoważniejsze ściany w Polsce. Kuźnia mocy i cierpienia a wszystko w obrębie kilku hektarów przestrzeni. Rewelacyjne wspinanie zimowe w masy MSW lub dla bardziej extremalnych doznać na kotle lub  zerwie (Kazalnicy Mięguszowieckiej)

Dla miłośników litego granitu oczywiście strefa „sportowa” na wschodniej ścianie Mnicha. Jeżeli dodamy do tego unikalną atmosferę taboru – to miejsce które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w sezonie (byleby nie w okresie wakacyjnych)

MOKO

Najciekawsze ściany doliny:

 1. Żabi Mnich
 2. Kopa Spadowa ( a raczej jej ściana czołowa)
 3. ŻTM (Żabia Turnia Mięguszowiecka)
 4. Wołowa Turnia ( ściana północna)
 5. Kazalnica Mięguszowiecka
 6. Pośredni Mięguszowiecki Szczyt
 7. MSW – Mięguszowiecki Szczyt Wielki ( w tym oczywiście ściana czołowa)
 8. Cubryna
 9. Mnich
 10. Mniszek

Wspinanie w polskich tatrach

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube