Hruba Turnia / Pd ściana (2 091 m.) – Droga Orłowskiego i Brauna (V UIAA)
Hruba Turnia / Pd ściana (2 091 m.) – Droga Orłowskiego i Brauna (V UIAA) 2-3h.
Autorzy: Tadeusz Orłowski, Stanisław Braun 22.07.1939r. (droga wg. WHP nr 1767)
Sprzęt: Lina 2 x 55m, 8 expresów, komplet kości, friendy (0,5-3) 2 pętle stanowiskowe
Podejście: Z Łysej Polany doliną Białej Wody na Polanę pod Wysoką (2 – 2,5h), skąd za szlakiem Niebieskim kierujemy się do doliny Litworowej (1-1,5h) Nie dochodzimy do Stawu Litworowego (błędnie opisane w WHP) ale tuż przed progiem po trawach i usypiskach piargu podchodzimy pod dobrze widoczną ścianę.
Zejście: Zejście ze ściany możliwe jest w dwóch opcjach. Z przełączki pomiędzy wierzchołkami w dół żlebem (dość oryginalne przejście pod zaklinowanym kamieniem). My trawersowaliśmy w prawo nie dochodząc do dna doliny i zjeżdżaliśmy z dużego bloku (zarzucona jedna żyła o blok) jakieś 8 m do łatwego terenu.
Druga opcja to dojście granią (w kierunku Wyżniej Litworowej Przehyby) do stanowiska zjazdowego z pętlami. (ok. 100m) Stąd zjeżdżamy ok 20-30m do łatwego już terenu. Na tabor możemy wracać przed dolinę Świstową lub schodząc jednym z trawiastych i nieprzyjemnych żlebów z powrotem pod ścianę.
Opis drogi: Droga rozwiązuje prawą część ściany, pokonując duże zacięcie nakryte przewieszkami. Jak na warunki Słowackie, jest sporo żelaza w ścianie. Na pierwszym stanowisku są dwa haki oraz stary friend. Kolejne stanowisko to jedne hak. Łyżka dziegciu to łatwy teren w 2/3 ściany, który doprowadza pod piękną i płytową ścianę szczytową.
Myślę że bardzo fajna alternatywa na początek lub koniec sezonu, kiedy dzień krótki i słonko słabo operuje 🙂
Widoki z pierwsze stanu na masyw Rumanowego i Ganku
Widok na zacięcie z 2 stanowiska
Start z 3 stanowiska
Płyty w ścianie szczytowej