Hruba Turnia / Pd ściana (2 091 m.) – Droga Orłowskiego i Brauna (V UIAA)

Udostępnij na:

Hruba Turnia / Pd ściana (2 091 m.) – Droga Orłowskiego i Brauna (V UIAA) 2-3h.

Autorzy: Tadeusz Orłowski, Stanisław Braun 22.07.1939r. (droga wg. WHP nr 1767)

Sprzęt: Lina 2 x 55m, 8 expresów, komplet kości, friendy (0,5-3) 2 pętle stanowiskowe
Podejście: Z Łysej Polany doliną Białej Wody na Polanę pod Wysoką (2 – 2,5h), skąd za szlakiem Niebieskim kierujemy się do doliny Litworowej (1-1,5h) Nie dochodzimy do Stawu Litworowego (błędnie opisane w WHP) ale tuż przed progiem po trawach i usypiskach piargu podchodzimy pod dobrze widoczną ścianę.
Zejście: Zejście ze ściany możliwe jest w dwóch opcjach. Z przełączki pomiędzy wierzchołkami w dół żlebem (dość oryginalne przejście pod zaklinowanym kamieniem). My trawersowaliśmy w prawo nie dochodząc do dna doliny i zjeżdżaliśmy z dużego bloku (zarzucona jedna żyła o blok) jakieś 8 m do łatwego terenu.

Druga opcja to dojście granią (w kierunku Wyżniej Litworowej Przehyby) do stanowiska zjazdowego z pętlami. (ok. 100m) Stąd zjeżdżamy ok 20-30m do łatwego już terenu. Na tabor możemy wracać przed dolinę Świstową lub schodząc jednym z trawiastych i nieprzyjemnych żlebów z powrotem pod ścianę.

Taternik.eu

Taternik.eu

Opis drogi: Droga rozwiązuje prawą część ściany, pokonując duże zacięcie nakryte przewieszkami. Jak na warunki Słowackie, jest sporo żelaza w ścianie. Na pierwszym stanowisku są dwa haki oraz stary friend. Kolejne stanowisko to jedne hak. Łyżka dziegciu to łatwy teren w 2/3 ściany, który doprowadza pod piękną i płytową ścianę szczytową.

Myślę że bardzo fajna alternatywa na początek lub koniec sezonu, kiedy dzień krótki i słonko słabo operuje 🙂

2015.08.27 Hruba Turnia _Foto  (32) (Kopiowanie)

Widoki z pierwsze stanu na masyw Rumanowego i Ganku

2015.08.27 Hruba Turnia _Foto  (39) (Kopiowanie)

Widok na zacięcie z 2 stanowiska

2015.08.27 Hruba Turnia _Foto  (76) (Kopiowanie)

Start z 3 stanowiska

2015.08.27 Hruba Turnia _Foto  (77) (Kopiowanie)

Płyty w ścianie szczytowej

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube