Łomnica / Wyżni Łomnicki Karb (2 633m) – Puklina v platni (V+ UIAA)

Udostępnij na:

Zachodnia Ściana Łomnicy ( Wyżni Łomnicki Karb) (V+ UIAA) 4-6h

Sprzęt: Standard + Mechaniki większe rozmiary, kilka cienkich haków do wzmocnienia stanowisk.

Podejście: Najszybciej kolejką kabinową do Skalnatego Plesa i następnie kolejką krzesełkową na Łomnickie Ramie, skąd już ferratką do żlebu Teryho. ( pierwsza kolejka 8:30 z Tatrzańskiej Łomnicy, pierwsza kolejka krzesełkowa 9:00, co pozwala nam dotrzeć k.10:15-30 pod ścianę.

Zejście: Łomnickie Ramię i jeżeli sprężaliśmy się odpowiednio mamy szansę na lanowkę zwrotną i bezbolesny wycof również ze Skalnatego Plesa. Jeżeli nie zdążymy, czeka nas proste ale mega żmudne zejście nartostradą do Tatrzańskiej Łomnicy. (3h)

Opis:  Pomimo niewygórowanej wyceny nie należy lekceważyć tej drogi, zwłaszcza że jej pierwsze przejście odbyło się przy pomocy sztucznych ułatwień (5+,A1). Start i wejście w drogę jest proste do zlokalizowania zwłaszcza dla osób które robiły drogę Birkenmajera, ponieważ obydwie drogi mają wspólne drugie stanowisko. Droga swoją urodą może konkurować spokojnie z Hokejką tak popularną na tej ścianie. Oferuje jednak zdecydowanie więcej przygody górskiej, a wyciągi w górnych partiach ściany to już wiśnia na torcie.

Łomnica _ Puklina v platniDrogę robiliśmy wg. schematu z WHP cz.21 nr 3196

Zach. Łomnicy -Puklina w Platni (2)Dojście do żlebu Teryho ferratką.

Zach. Łomnicy -Puklina w Platni (3)Czujny trawers i kluczowe miejsce drogi ( 3 wyciąg)

Zach. Łomnicy -Puklina w Platni (1)Stanowisko nr.4

Zach. Łomnicy -Puklina w Platni (4)No i zaczyna się słynne pęknięcie … 7 wyciąg

Zach. Łomnicy -Puklina w Platni (5) A tak prezentuje się zespół na drodze z boku :-), a raczej jego część (łojant w białym kasku w rysie). Zdjęcie zrobione kilka lat później podczas przejścia drogi Płytami na lewo od hokejki.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube