Zmarzła Przełęcz / Lato w Kobylanach (2 123 m.) / (VI+UIAA)

Udostępnij na:

Zmarzła Przełęcz / Lato w Kobylanach (2 123 m.) / (VI+UIAA)

Data: 1.08.2020r. / Autorzy 1 przejścia (RP): Maciej Hebda, Michał Czubak, Rafał Nowak

Sprzęt: 10 ekspresów plus mechaniki (używaliśmy Dragon DMM 1-4), lina 60 m.

Podejście: Dojecie do dolinki Pustej każdy zna 😉

Zejście: 2 zjazdy z przełęczy (lina 60m)

Schemat drogi „Lato w Kobylanach” (foto Grzegorz Głazek)

Opis drogi:  Pierwszego sierpnia (2020), a więc rok od pierwszego wejścia w ścianę, zamknęliśmy prace nad drogą rozwiązującą płyty pomiędzy dwoma historycznymi drogami Stanisławskiego (WHP 153 i 154), wyprowadzającymi od południa na Zmarzłą Przełęcz. „Lato w Kobylanach” oferuje 110 metrów wspinania podzielonego na trzy wyciągi, których trudności w naszej opinii wciąż jeszcze można zaklasyfikować w ramach przymiotnikowej skali tatrzańskiej. Od połowy drugiego wyciągu, czyli od wejścia w teren płytowy, droga posiada komplet stałych przelotów. Wcześniej przyda się standardowy zestaw mechaników (używaliśmy Dragon DMM 1-4) aby uzupełnić asekurację.

Widok na drogę z dołu

Piękne płyty i headwall szczytowy

Droga startuje przez ściankę problemową (2 kotwy) tuż na lewo od „piarżystego wgłębienia między oboma żebrami”, którym startuje WHP 153 i po osiągnięciu wierzchołka ścianki przecina się z linią Sergot-Lichota startującą na lewo wspomnianym żebrem. Droga powstała niejako przy okazji prac rewitalizujących linię WHP 153, na której wymieniliśmy stanowisko na drugim wyciągu tej drogi i dodaliśmy stanowisko zjazdowe tuż poniżej wschodniego siodła przełęczy.

Droga jest fotogeniczna :-), końcówka ostatniego wyciągu

Tym sposobem pojawia się też możliwość wygodnego zjazdu do Dolinki Pustej (2×60 m) przy wykorzystaniu stanu na przełęczy i pierwszego stanu z drogi „Lato w Kobylanach”. Zapraszamy do wspinania, także na Drodze Stanisławskiego (WHP 153).  (tekst Rafał Nowak)

Autorzy się nawadniają w kolejności: Maciej Hebda, Rafał Nowak, Michał Czubak.

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube