Baniasta Turnia (Kupola) / Lewa depresja pd-wchodniej ściany (2 414 m.) IV- UIAA

Udostępnij na:

Baniasta Turnia (Kupola) / Lewa depresja pd-wchodniej ściany (2 414 m.) IV- UIAA,4 – 6h w zależności od warunków

Sprzęt: Lina 2 x 60m, 8 expresów, wolne karabinki, taśmy, friendy z naciskiem na małe + 1 x 4/5, cienkie haki, 2 x śruba do traw, buldog

Kupola _ Lewa depresja topo

Schemat i wycena po przejściu

kupola

Schemat ze strony www.tatry.nfo.sk ma wrysowany 8 stanowisk. Spokojnie można poprowadzić drogę na 5 wyciągów przy założeniu asekuracji dwutorowo i podejściu pierwszego wyciągu na żywca.

Podejście: Z miejscowości Stary Smokowiec udajemy się do schroniska Zbójnicka Chata ( czas podejścia ok. 3h), z chaty idziemy w kierunku przełęczy Rohatka po 45 minutach osiągając podstawę ściany.

Kupola _ Lewa depresja 3

Widok ściany z podejścia

Zejście: Najszybciej i najwygodniej jest zejść przez Obłazową przełęcz, bez trudności omijając poniżej ścianki z lewej strony. Przy dużej ilości śniegu zejście powinno być bezproblemowe (progi zasypane) ale należy uważać z kolei na lawiny.

 

Opis drogi:  Lewa depresja to droga stricte zimowa, oferuje bardzo fajne wspinanie w formacjach wklęsłych (kominy/zacięcia) ze sporą ilością traw. Na drodze natrafiliśmy na dwa haki ( jeden pęknięty w zacięciu i drugi parę metrów wyżej – stanowiskowy -stan 4 foto). Wyciąg 4-kowy zdecydowanie lepiej połączyć w jeden, niż motać słaby stan w środku. Płyta IV- podczas naszego przejścia była podsypana , dzięki czemu nie sprawiła specjalnych trudności. Bardziej wymagające natomiast było wyjściowe, płytowe zacięcie. Z racji słabego śniegu wymagało oczyszczenia i delikatnego wspinania mikstowego. W trudnościach przydadzą się małe friendy. Po wyjściu z trudności szukamy w depresji po lewej stronie bloku stanowiskowego. Dalej idziemy albo na lotnej, albo na żywca ( w zależności od warunków i psyche).

Kupola _ Lewa depresja 2

Startujemy w pierwszy wyciąg

Kupola _ Lewa depresja 1Wyjście z trudności

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube