Kiezmarski Szczyt / Lewi filar pd-zach ściany (2 558 m.) V+ UIAA

Udostępnij na:

Kiezmarski Szczyt / Lewi filar pd-zach ściany (2 558 m.) V+ UIAA, 4,5h

Sprzęt: Lina 2 x 60m, 8 expresów, taśmy, komplet kości (małe), friendy, młotek zbędny

Kiezmarski Szczyt

Schemat i wycena po przejściu

Podejście: Najszybciej i najwygodniej jest wjechać kolejką do doliny Łomnickiej. Kolejka rusza o 8:30, czas wyjazdu to ok. 30min, ostatni zjazd w okresie letnim to godzina 19:10. Koszt biletu w obie strony to 19 Euro+2 euro kaucja. Następnie okrążając Skalnate Pleso z lewej lub szlakiem z prawej (magistralą do podpory 15min i za kopczykami) kierujemy się w głąb doliny. Podchodzimy piargiem pod płyty spadające z Cmentarzyska, które pokonujemy trzymając się lewej strony. Po wejściu do Cmentarzyska trawersujemy delikatnie w prawo pod filar (czas podejścia od Skalnatego Plesa ok. 1,5h)

2016.07.08 Kieżmarski Szczyt- Środkowy Filar 100 (Kopiowanie)Żleb zejściowy z Huncowskiej przełęczy

Zejście: Najszybciej zejdziemy trzymając się ścieżki w kierunku Huncowskiej Przełęczy, skąd w stronę doliny Łomnickiej ścieżką, mniej lub bardziej wygodną. Na końcu wchodzimy do doliny, gdzie łączymy się z drogą podejścia (można zostawić zbędny ekwipunek)

Kieżmarski Szczyt pd-zach ściana

Przybliżony przebieg dróg biegnących na pd-zach ścianie

Opis drogi:

Przejście filara odbyło się 5 sierpnia 2016 i zajęło nam 4,5 godziny do szczytu. Droga składa się z 6 dość długich wyciągów (lina 60m) z czego dwa pierwsze nie stanowią większych problemów (jest to bardziej żebro niż filar) natomiast powyżej filar wyraźnie „staje już dęba”.

Staraliśmy się iść ściśle ostrzem, czyszcząc po drodze co luźniejsze ruchome kamienie. Góra jest raczej lita, niemniej jednak warto zachować czujność.  Asekuracja na drodze jest bardzo dobra, zostawiliśmy w górnej części jednego haka kierunkowego (diagonal srebrny). Młotek jest zbędny, wystarczy komplet mechaników i kości.

Na pierwszym wyciągu znaleźliśmy jedną starą rynnę, przypuszczalnie stanowiskową z komina Keczely/Tay. Reszta bez śladów przejścia co też potwierdziliśmy u Vlada z Jamesaka.

Reasumując, drogę polecamy zespołom lubiącym tego typu wypukłe formacje w słonecznych wystawach. Przy połączeniu z wjazdem i zjazdem kolejką, robi się bardzo fajna, nietrudna wycieczka taternicka. Należy oczywiście zachować czujność na wejściu przez płyty do Cmentarzyska, które potrafią być czasem mokre i bardzo nieprzyjemne. Przy nieplanowanej zlewie wycofujemy się zjazdami po lewej stronie Cmentarzyska (stanowiska) lub próbujemy wydostać się na szczyt jednym ze żlebów. Czas podejścia pod drogę to 1,5h od górnej stacji kolejki przy Skalnatym Plesie, zejście ok.1h do kolejki.

2016.08.05 Kieżmarski Szczyt - Lewy Filar - 1 DĺžkaŚcianka startowa na pierwszym wyciągu

2016.08.05 Kieżmarski Szczyt - Lewy Filar - 3 DĺžkaGórna część filara (koniec 3 wyciągu)

2016.08.05 Kieżmarski Szczyt - Lewy Filar - 5 DĺžkaTrawers przez płytę do podciętego kominka ( 5 wyciąg)

2016.08.05 Kieżmarski Szczyt - Lewy Filar 099 (Kopiowanie)

Zwieńczenie filara bardzo fajnym i powietrznym balkonikiem

2016.08.05 Kieżmarski Szczyt - Lewy Filar 104 (Kopiowanie)i ostatnie stanowisko już na grani Kiezmarska Przełęcz – Kiezmarski Szczyt

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube