Kopa Spadowa/Czołówka – Bastion (VII- UIAA)

Udostępnij na:

Kopa Spadowa/Czołówka – Bastion (VII- UIAA) 3h.
Autorzy: Dominik Kulikowski, Krzysztof Łowczyk

Sprzęt: Lina 2 x 60m, friendy, kości, 10 expresów, kilka pętli
Podejście: Ścieżką za znakami czerwonymi, po obejściu Czarnego stawu po lewej stronie, ścieżką podejściową pod bardzo dobrze widoczną ścianę. ok.1,5h z Taboru
Zejście: Optymalnie jest połączyć wspinanie na Kopie Spadowej z wybraną drogą na Żabim Kapucynie. Dla leniwych pozostaje opcja zjazdu ścianą lub po zakończeniu wspinaczki trawers w terenie I-II do ścieżki prowadzącej grzędą z powrotem pod ścianę (uwaga ścieżka jest piarżysta, eksponowana i mało przyjemna, zwłaszcza po opadach deszczu)

Opis drogi: Bastion na Czołówce jest mam wrażenie drogą trochę zapomnianą przez brać wspinaczkową a jej uroda jest niepodważalna. Dlatego uważam warta jest przypomnienia, bo obok klasyka już po jej prawej stronie (Brzoskwini )i łatwiejszego Skłodowskiego droga jest obowiązkową pozycją do zaliczenia. Pierwsze dwa wyciągi nie powalają może urodą – ot typowe tatrzańskie klimaty, trochę trawy, trochę skały, ale im wyżej tym ładniej :-). Asekuracja jest bardzo dobra a skała poza startowymi pasażami lita o doskonałym tarciu.
taternk bastion Schemat drogi z którego korzystaliśmy w trakcie przejścia, źródło wyd. Taternik
czolówka kopy spadowej_schemat góry Drugi schemat autorów drogi. źródło wyd. Góry
Czołówka Kopy Spadowej - Pachniesz Brzoskwinią (Kopiowanie) Na drugim wyciągu Bastionu, po prawej widać wspinacza na drodze Pachniesz Brzoskwinią.
Czołówka Kopy Spadowej - Bastion 2 (Kopiowanie) Kluczowy wyciąg.
Czołówka Kopy Spadowej - Bastion (Kopiowanie) Piękne wspinanie płytowe a wyżej okapik za VI+ na 4 wyciągu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube