Świnica (2 301 m.) – Północny filar (III UIAA)

Udostępnij na:

Świnica 2 301 m.n.p.m. – Północny flar (Północna grzędA) (III – V UIAA) 3-10h.

Sprzęt: Lina 2 x 50m, haki: 2 x V-ka, 2 x WArthog, friendy , kości, expresy z długimi pętlami.
Podejście: Wiadomo, szlakiem w kierunku świnickiej przełęczy. Z Betlejemki ok 1,20h
Zejście: Jeżeli kończymy drogę na głównym wierzchołku to po prostu schodzimy szlakiem, jeżeli kończymy na niższym (na który wyprowadza droga) można zejść łatwo z przełączki pomiędzy wierzchołkami (żlebem ok 60m do połączenia ze ścieżką)

Opis drogi: Jeden z głównych klasyków na hali. Dla początkujących zespołów polecam wyczekać na dobry warun ponieważ to znacznie ułatwia sprawę. Na początku sezonu można w miarę bezpiecznie powspinać się mikstowo w nietrudnym terenie. Czasy przejścia uzależnione są oczywiście od warunków. Kilkanaście lat temu w dobrych warunkach przebiegliśmy do siodełka bez asekuracji w godzinę, teraz ze sztywną asekuracją zajęło nam to ok 3,5h. Drogę robiliśmy wg. schematu z przewodnika Jana Kiełkowskiego.

Świnica - Północny filar
Przybliżony przebieg drogi
Świnica topo
Schemat wg. Jana Kiełkowskiego
Świnica Północny filar (1)
Wyjściowy kominek na filarze
Świnica Północny filar (3)
Świnica Północny filar (2)
Na piku
Świnica Północny filar (4)
Zakopane w tle…
Świnica Północny filar (5)
„Łysy” i Kościelce…

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube