Szatan (2 421m.) – Czerwonym żlebem / Szerokim żlebem

Udostępnij na:

Szatan (2 421m.) – Czerwonym żlebem / Szerokim żlebem – Dolina Mięguszowiecka 7-8h

Opis: Startujemy z parkingu przy drodze na Popradzkie Pleso. Po ok 40 minutach dochodzimy do skrzyżowania szlaków (odbicie w lewo) w kierunku Rysów i Koprowego. Generalnie trzymamy się niebieskiego szlaku. Po ok 1 godzinie docieramy ponad las, skąd doskonale widać po lewej stronie Grań Baszt oraz na pierwszym planie Szeroki żleb. Podchodzimy jeszcze szlakiem a po przekroczeniu mostka na potoku, kierujemy się w stronę dobrze widocznego już, wąsko wciętego Czerwonego żlebu. Jego wysokość ze stożkiem piargowym to ok 700m. Całość podejścia pod żleb powinna zamknąć się w czasie max 2,5h od auta.

Sam Czerwony żleb z zimie nie stwarza specjalnych problemów wspinaczkowych ani topograficznych. Nie sposób się w nim zgubić :-). Letni opis jak i zapewne samo przejście należy do gatunku wiejących grobem (przynajmniej taki jest opis w WHP – 14 kruchych progów) Przejście do przełęczy zajmuje od 2,5-3h żmudnego dreptania. Za to już na samej przełęczy widoki i słońce wynagrodzą trud podejścia.

W zależności od preferencji, możemy zostawić narty w okolicy przełęczy i na lekko udać się na nieodległy szczyt Szatana (ok. 45min / Grań miejscami I-kowa). Powrót tą samą drogą. Następnie po stronie doliny Młynickiej trawersujemy Pośrednią Basztę do osiągnięcia przełączki tuż za nią. Przed nami piętrzy się I-kowy odcinek grani (ostatnie trudności w Grani Baszt). Staramy się trawersować grań tutaj już po stronie doliny Mięguszowieckiej, obniżając się i trawersując kilka żeberek skalnych. Generalnie odcinek nie jest trudny ale miejscami eksponowany. Dojście od Czerwonego żlebu do Szerokiego zajmuje ok. 1h.

Opis zjazdu: Zjazd Szerokim żlebem jest nietrudny i szeroki. Góra jest węższa, ale i tak w swojej szerokości ma ok 40-50m. Dół to już spory kocioł. Warto pamiętać o atakowaniu w bezpiecznych warunkach, bo lawiny mają się gdzie i z czego rozpędzić.

Wycieczkę  można zrealizować również w wariancie odwrotnym, czyli: Podejście na nartach na Przełęcz Nad Szerokim Żlebem, skąd po trawersie Pośredniej Baszty, zjechać Czerwonym Żlebem. Zaletą jest mniej noszenia nart na plecach. Trzeba jednak pamiętać że zjazd Czerwonym Żlebem należy raczej do „górnej półki” tatrzańskich propozycji narciarskich.

(Miro Peto ceni na S4+/E2+. http://www.miropeto.sk/skialp-sprievodca/mengusovska-dolina.php )

Przy małej pokrywie śnieżnej, będziemy zmuszeni do zdjęcia nart w dwóch przewężeniach. Stąd w tym przypadku, zjazd bez podejścia tym samym żlebem może okazać się niespodzianką (bez wcześniejszego rozpoznania warunków)

Warto też wspomnieć iż żleb jest przez większość dnia zacieniony, ma wystawę wschodnią, zatem dostaje słońca w pierwszej połowie dnia, a wąska góra dość szybko trafia w objęcia mroku.

„Tramwaj” w Czerwonym żlebie

powoli, powoli do góry

najwęższy odcinek Czerwonego żlebu

W kierunku Szatana, w lewej części zdjęcia ukrywa się Pośrednia Baszta

Ostatnie metry przed szczytem Szatana

Trawersujemy Pośrednią Basztę

Jeszcze kilka kroków i Przełęcz nad Szerokim Żlebem

Panorama na Grań Solisk z Grani Baszt

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube