Wschodni filar Drąga 2 395m+ Grań Kończystej 2 538m/ IV UIAA

Udostępnij na:
  • Wschodni filar Drąga 2 395m/ IV UIAA, 2,5 /3h  (Pierwsze wejście: Jan Gnojek i Jan Sawicki 3.08.1934r)
  • Grań Kończystej /  II ( ściśle granią miejsca IV) UIAA, 5 / 6h

Sprzęt: Spokojnie lina pojedyncza 60m wystarczy, do tego sporo pętli, 6 ekspresów, wolne karabinki 6szt, 4/5 friendów (małe rozmiary), można też dorzucić komplet kości. Dwa zjazdy na grani wyposażone są w pętle (jedną dorzuciliśmy nową / czerwony rep skontrowany hakiem)

Wschodni filar Drąga oraz Grań Kończystej

Podejście: Możliwe są trzy warianty.

  1. Podejście bezpośrednio z Wyżnich Hag (śpiąc na miejscu w samochodzie) – musimy jednak pokonać trochę deniwelacji w górę i w dół. Czas podejścia do stawu 3h ( sprawnym zespołom na lekko zajmie nie więcej niż 2h)
  2. Inny wariant to podejście dzień wcześniej do doliny Batyżowieckiej i „odpoczynek” przed wspinaniem na miejscu. (no ale wtedy trzeba nosić cały kram ze sobą)
  3. Wyjazd i nocleg w schronisku Śląski Dom (raczej kosztowna przygoda 🙂 25euro łóżko w pokoju turystycznym +20euro za wjazd autem) No ale dzięki takiemu rozwiązaniu podchodzimy na spokojnie w 45minut raczej po poziomicy (niecałe 200m różnicy poziomów)
  4. Możliwe jest też podejście z Popradzkiego, ale to wariant dla masochistów 🙂

Zejście: Ze Szczytu Kończystej idzie dobrze wykopczykowana ścieżka, rozdzielająca się w pewnym momencie na dwa warianty: zejście w do Popradzkiego i zejście do Batyżowieckiej. Trzymamy się oczywiście lewej ścieżki.

Schemat wschodniego filara Drąga

Opis drogi: Grań Kończysta to fajna opcja na początek lub koniec sezonu, kiedy ściany jeszcze lub już nie nadają się do użytkowania. Kilka lat wstecz podchodząc na Przełęcz koło Drąga, startu Grani Kończystej – obraliśmy wariant z doliny Złomisk, Stwolską Ławką, zaliczając wtopę (było już po pierwszych opadach a zalodzenie tak duże że w adidaskach musieliśmy podkulić ogony i zaliczyć wycof już na podejściu :-)). Teraz mądrzejsi o doświadczenia, wybraliśmy wschodnią ścianę Drąga jako najnormalniejszy start w grań. Słońce oświeca ścianę już przed godziną 8:00, więc nie ma problemu z zimną skałą.

Stanowisko na filarze

Filar przeszliśmy na 5 wyciągów, podchodząc dosyć wysoko na żywca (omijając śnieg ostrogą po lewej stronie). Pierwszy stan założony na początku zacięcia. Drugi stan jest poniżej siodełka w filarze, skąd trawersujemy za węgieł skalny, skąd mamy widok na przepiękne pionowe zacięcie (chyba nie chodzone) za kolejne 10 metrów pojawia się lekko przewieszona ścianka (dwa haki) przez którą do depresji (jeden hak) wychodzimy na półkę (hak) i dalej na siodełko w filarze. Stąd trzymając się ostrza dochodzimy pod spiętrzenie (ostatni stan) Stąd trzymając się lewej strony wychodzimy na wierzchołek Drąga. Droga nie jest trudna ale ładna a ostatni wyciąg dość powietrzny.

Grań Kończystej wyceniona jest na II i czas 6 godzin. Przyznam szczerze że myślałem że zrobimy to szybciej, ale okazało się że zalodzenie na pierwszym odcinku drogi wymagało sporej uwagi i wyciągnięcia liny. Myślę że czas 5h jest w dobrych warunkach do osiągnięcia bez problemu. Kluczowy odcinek grani wiedzie do Małej Kończystej ze wskazaniem na Igły nad Drągiem. Piękny, lity odcinek grani, dość powietrzny. Warto od razu przygotować się na dwa krótkie zjazdy po grani, będzie szybciej niż asekurowanie się na sztywno i bardzo czujne schodzenie. Od Dziurawej przełęczy trudności maleją i można przyśpieszyć.

Generalnie czasowo całość zajęła nam 13h, z czego ( Podejście ze Śląskiego Domu 3h do wyjęcia liny na Drągu, 2,5h Drąg, 5,5h Grań i 2h zejście do schroniska Śląski Dom)

Widok z Turni nad Drągiem na Igły nad Drągiem poniżej

Grań / na pierwszym planie Stwolska Turnia

Kończysta i kowadło

Print Friendly, PDF & Email

Comments are closed.

ZAPRASZAMY DO SKLEPU !!!

O Stronie – Taternik.eu

Strona zbiera ciekawe i jak najbardziej stronnicze w ocenie przejścia :-), graniówki i wyrypy skiturowe, freeridowe w Tatrach i nie tylko. Zachęcam do przesyłania i dzielenia się ciekawymi przejściami, toposami, zdjęciami lub filmami. Materiały mogą służyć wyłącznie jako inspiracja w planowaniu wycieczek taternickich. Jak wiadomo wspinaczka w górach jest sportem obarczonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia, za co nie odpowiadam. Pamiętaj - działaj z głową, lepiej zaliczyć o jeden wycof więcej niż przejść do historii w postaci zapisków na stronie Topr-u. W wolnej chwili (która niestety nadarza się coraz rzadziej :-)) postaram się wrzucić trochę materiałów z domowego archiwum, w kolejce czeka ok. 200 ciekawych przejść z rodzimego tatrzańskiego ogródka.

Szukaj

Instagram
Kanał YouTube